ASYSTENCJA OSOBISTA DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELKTUALNĄ – EDYCJA VII
- Projekt pn. „ Asystencja osobista dla osób z niepełnosprawnością intelektualną – edycja VII” jest współfinansowany ze środków PFRON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Dofinansowanie: 4 212 000,00
Wkład własny: 42 899,74
Całkowita wartość projektu: 4 254 899,74
- Projekt jest realizowany w okresie od 01.04.2025 do 31.03.2028.
- Beneficjentami ostatecznymi projektu będzie 60 osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim, zamieszkujących na terenie powiatu jarosławskiego, przeworskiego lub lubaczowskiego w wieku od 12 do 60 roku życia. Działania rekrutacyjne będą prowadzone w okresie od 1.04.2025-10.04.2025 r. Komisja rekrutacyjna w składzie koordynator, psycholog, pracownik socjalny, będzie odpowiadała za prawidłowy przebieg rekrutacji oraz za opracowanie Regulaminu rekrutacji oraz formularzy zgłoszeniowych ( dokumenty dostępne będą w biurze projektu ,stronie internetowej OMNES oraz kolportowane na spotkaniach informacyjnych dla potencjalnych beneficjentów projektu jak i ich rodziców/opiekunów prawnych) . Rekrutacja właściwa będzie składała się z 2 etapów:
- Formalnego – wyrażenie zgody na udział w projekcie, oraz zgody na przetwarzanie danych osobowych, dostarczenie do biura projektu wypełnionego formularza wraz z oświadczeniami oraz spełnienie kryteriów weryfikowanych przez Komisję (orzeczenie o niepełnosprawności/orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (lub orzeczenie równoważne), zaświadczenie potwierdzające niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim, oświadczenie o miejscu zamieszkania na terenie powiatu jarosławskiego, przeworskiego lub lubaczowskiego).
Osoby które spełnią powyższe kryteria zostaną zakwalifikowane do II etapu.
- Merytorycznego – komisja przeprowadzi z potencjalnymi beneficjentami ostatecznymi i/lub jego opiekunami prawnymi wywiad środowiskowy z zastosowaniem przygotowanego formularza . Następnie na posiedzeniu komisji przyznawane będą punkty przez każdego członka komisji – maksymalnie 52 punkty na podstawie wywiadu środowiskowego oraz otrzymanych na etapie formalnym dokumentów. W pierwszej kolejności kwalifikowane będą osoby z najniższą liczbą punktów.
Zostaną stworzone listy osób zakwalifikowanych, rezerwowe oraz niezakwalifikowanych. 60 osób zakwalifikowanych do projektu podpisze deklarację uczestnictwa w projekcie (lub/i rodzic/opiekun prawny – w sytuacji osób ubezwłasnowolnionych lub niepełnoletnich).
- Formy wsparcia realizowane w ramach projektu.
Beneficjenci ostateczni otrzymają zindywidualizowane wsparcie w formie usług asystencji osobistej (średnio 30 godzin miesięcznie) obejmującej wspieranie osób z niepełnosprawnością intelektualną w wykonywaniu podstawowych czynności dnia codziennego, niezbędnych do aktywnego funkcjonowania społecznego, zawodowego i edukacyjnego.
Usługa ta świadczona będzie w sposób zindywidualizowany, uwzględniający rodzaj i stopień niepełnosprawności, wiek oraz indywidualne potrzeby osoby z niepełnosprawnością. Wszelkie działania realizowane w projekcie ukierunkowane będą na umożliwienie lub wspomaganie niezależnego życia osób z niepełnosprawnością intelektualną. w tym m.in.:
- naukę dokonywania wyborów w naturalnych sytuacjach,
- poznania różnych form odpoczynku ,
- zapoznania z czynnikami sprzyjającymi i zagrażającymi zdrowiu,
- kształtowania stosunków społecznych w tym nawiązywania interpersonalnych relacji,
- rozwijanie zainteresowań i mocnych stron,
- wspieranie umiejętności porozumiewania się alternatywnymi i wspomagającymi metodami
- rozwijanie orientacji czasowej i przestrzennej w znanym i nieznanym otoczeniu,
- kształtowanie nawyków radzenia sobie w sytuacjach nowych,
- opanowanie strachu, niepokoju, napięć,
- rozwijanie umiejętności planowania i wydatkowania dostępnych środków finansowych,
- naukę załatwiania spraw urzędowych,
- zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu psychicznego.
- Harmonogram poszczególnych działań w ramach projektu.
- Rekrutacja beneficjentów ostatecznych projektu .
- Ocena funkcjonalna samodzielności i stopnia funkcjonowania psychospołecznego beneficjentów.
- Opracowanie i wdrożenie indywidualnych planów działania.
- Prowadzenie formy wsparcia – Indywidualna asystencja osób z niepełnosprawnościami.
- Monitorowanie i weryfikacja otrzymywanego wsparcia.
- Zarządzanie i rozliczanie projektu.
- Aktualności dotyczące realizowanego projektu.